сряда, 9 септември 2015 г.

Как да направим ефектни снимки на бижута в домашни условия?

Как да направим ефектни снимки на бижута в домашни условия?

Ако сте се ориентирали към продажба на вашите ръчно изработени бижута он-лайн или по каталог е важно да знаете, че 90% от успешната продажба е доброто представяне на стоката, а именно – снимките! Как да направим ефектни снимки на бижута в домашни условия днес ще ни покаже нашият гост-блогър – професионалния фотограф доц. Динамир Предов.
За да направим добри и интересни снимки на бижута се нуждаем от любителски цифров фотоапарат (защото с класически лентов фотоапарат почти никой не снима вече). Трябват ни още една или две нощни лампи, един не много голям кашон (този, който аз използвах е с размери 26 см х 39 см х 30 см), три листа паус с размер А3 (30см х 40см) и един лист бял картон. Ножици, макетен нож и лепило има във всяко домакинство.
Най напред изрязваме с ножица двата къси и единият по-дълъг капак на кашона.
След това на двете по-малки и едната голяма страници на кашона очертаваме с линия прозорци, като оставяме около 3 см рамки от всички страни, за да запазим достатъчна устойчивост на конструкцията. С помощта на макетен нож и ножица изрязваме прозорци в трите очертани страни на кашона.
Върху изрязаните прозорци залепваме по един лист паус (оризова хартия) , като отстраняваме излишния паус.
Получава се една кутия с три полупрозрачни стени, която на професионален език се нарича софтбокс.
От листа бял картон по дългата страна изрязваме ивица, която да влиза свободно в кашона, както е показано на снимката.
Залепваме, като намазваме с лепило само около един сантиметър в единия край на картонената ивица към дъното на кашона.
Така че излизайки от кашона, фонът да ляга във вид на дъга, върху запазената част от капаците на кашона – това се вижда добре на следващите снимки.
Вече сме готови за снимки. Поставяме нашето съоръжение на подходяща маса, като разполагаме и нощните лампи.
Осветителните тела можем да разположим като едната е отляво, а другата е отдясно. Можем да направим снимка и само с една нощна лампа.
Ето какъв е резултата:
Аз обаче ви препоръчвам едната лампа да е отляво или от дясно, а другата да свети отгоре .
Същият обект, осветен с две лампи:
Трябва да направя и някои пояснения относно снимането. За препоръчване е фотоапаратът да е закрепен неподвижно – в случая използвам статив, купен за 3 лева от Метро. Фотоапаратът се задейства с помощта на дистанционно управление, закупено заедно с фотоапарата. Ако не разполагате с такова , може да използвате самоснимачката на фотоапарата, защото в противен случай ще размажем изображението. Когато натиснем самоснимачката изминават няколко секунди преди фотоапаратът да снима и така избягваме сътресението от натискане на спусъка. За да направим качествена снимка трябва да изберем някои настройки.
Първо „забраняваме“ на вградената светкавица да се задейства, защото това ще обезсмисли схемата, която сме построили. Това не е възможно във всички режими, но обикновено в режим „Програм“ – ( Р ) това е възможно. Когато снимаме от статив избираме чувствителност на фотоапарата ( матрицата ) ISO 100 или ISO 200, за да имаме по-добро качество на снимката.
Трябва да изберем и подходящ режим на цветната температура – в повечето фотоапарати това са символи – слънце, сянка, облаци, луминисцентна лампа, обикновена крушка или халогенна лампа. В зависимост от крушката на нощната лампа избираме знака халогенна лампа или крушка. В краен случай избираме режим на цветната температура “auto”.
Друг важен момент е експозицията – това са блендата и скоростта, които в повечето случаи се избират автоматично от фотоапарата. Поради факта, че сме разположили нашите обекти на светъл фон, на монитора снимката, която ще направмим, ще бъде тъмна или недоекспонирана. Фотоапаратите имат възможност да коригират експозицията с по две бленди „+ “ или две бленди „–“. Ако не сте на ясно, как става това, прочетете упътването на фотоапарата си още веднъж, освен това на монитора се вижда веднага, какво се получава. Не е възможно да ви обясня това по-детайлно, защото в различните модели фотокамери, се прави по различен начин, но винаги това става много лесно.
В показаните примери на снимки на бижута, можете да видите, че в някои случаи използвам цветни фонове – това са най-обикновени цветни листа за принтер, които се продават в комплект от десет цвята. Всички снимки са направени с фотоапарат „Самсунг“ 10 мегапиксела, от които използвам само  7 мегапиксела.
Разбира се, за да се получат снимките в този вариант, са необходими и известни познания по Фотошоп, но това е предмет на друга статия.
Доц. Динамир Предов
Доц. Динамир Предов се занимава с художествена фотография от 1984 година, освен това преподава фотография в Нов Български Университет, в учебен център MMW,  както и в индивидуални форми на обучение. Пълна биография и портфолио на Доц. Предов можете да намерите на личния му сайт: http://dinamirpredov.org.

неделя, 12 юли 2015 г.

Ало, BBC, я елате у нас | webcafe.bg

Ало, BBC, я елате у нас | webcafe.bg



BBC News, репортер зад кадър следва деня на един обикновен отруден грък - Янис, Димитрис, Спирос, както и да е.
Виждаме човека, мустаците му, фланелата и дънките му, притеснен, малко ядосан, леко тъжен.
Става сутринта и отива да чака на опашка пред банкомата, за да изтегли дневните си 60 евро. Опашката е от десетина души. Нашият герой се нарежда, камерата го следва, с големи букви на екрана излиза бял надпис „10 минути чакане на опашка пред АТМ устройство за 60 евро"... Мъка!
И тя продължава.
Обикновеният гръцки гражданин се прибира у дома с клетите 60 евро, от които междувременно изхарчва няколко за неизбежна сметка. Останалите пари - нещо като 29 евро, примерно, дава на съпругата си, която ще отиде на пазар (разбира се, жената ходи на пазар в Гърция!).
Сега вече човечната камера на BBC я следва в супермаркета. Риалитито продължава, като гледната точка за зрителя е от дъното на пластмасовата кошница за пазаруване на гръцката домакиня, повтарям, домакиня.
С притеснено лице, без грим и леко посивяла коса на опашка, с три-четвърти дънки и джапанки, тя броди из супермаркета, а зад гърба й са разположени рафтове с красиви и цветни стоки - по нищо не личи точно в този момент да има някаква криза за каквото и да е.
„Гинеката" пазарува, натоварва продукти колкото за днешната вечеря и се отправя към къщи. След това вече сме свидетели на милия и скромен семеен обяд на терасата на апартамента им - виждаме няколко полуопразнени чинии, семплота, недоимък...
Мъката е още по-голяма! Съчувствието - и то.
Само че нещо не се получава. Няма как нито аз, нито който и да е средностатистически българин да се хване на репортажа ви и с цъкане на език да го изгледа, полуразреван за съдбата на Янис / Димитрис / Спирос или който и да е там, и неговите 60 евро на ден от банкомата.
Защото, мили колеги, на българите им се налага да живеят цял месец с парите за два дни на вашия гръцки клет герой. Защото пенсията на един лекар, учител или инженер е около 184 лв или 97 евро, един ден и половина от лимитираните пари на гръцкия му съсед.
Знаете ли още, уважаеми така професионални наши колеги от голямата световно известна телевизия, че един балетист в Националната ни опера взима 400 лв заплата? Че един лекар започва работа с не повече от 600 лв? Че един учител с 20-годишен опит в провинцията е на заплата 500 лв?
Че един учен (да, да, ние имаме и учени не само роми и измъчени деца в домове за сираци) трябва да оцелява, правейки наука с 380 лв. месечна заплата?
Тук ние не сме в криза, защото така или иначе никога не сме излизали от нея.
Дори да не ви се иска, ние съществуваме и сме част от Европа - и географски, и политически. Освен репортажи за корупционни схеми, за малтретирани роми и плъзнали из софистицираните ви страни български престъпници, тук има хора, които са работили по 40 години, съвместявали са по две, че и по три работи, опитвали са се и са живели достойно, с по-малко от 1/5 от доходите, за които така професионално правите докосващи чувствителността „човешки" репортажи.
Не искам да кажа, че българският беден е по-беден или по-важен от гръцкия такъв. Не става дума за това.
Става дума за факта, че във вашата зона на интереси точно тази тема просто отсъства. На вас никога, на нито една планьорка, стаф мийтинг или както там го наричате, не ви дойде наум да пратите някой да направи ето такъв репортаж за българите.
Да вземете един Бай-еди-кой-си от еди-къде-си и един ден да го следвате по петите, за да видите как така се живее с едни 90 евро на месец. При това не къде да е, а в страна от Европейския съюз.
Как така дори сега, когато в Брюксел взеха да ни разхвърлят на масата като добрия пример за бедните роднинчета, дето ядат хляб и сол, ама не мрънкат, пак нито един от вас не се плесна по челото и не каза: „Бе дайте да пратим в тая Бъл...какво беше, някой от стажантите да види как живеят хората там, след като вече и от европейските трибуни ги дават за пример на гърците!".
Така е по-лесно.
Защото продължавате да гледате на това място тук като на някакво тъмно петно от картата, където се краде, хората пият, алкохолът е евтин, жените са лесни, а политиката... абе fuck it.
Става дума за общата ни къща, в която някой се чувства беден, докато яде швейцарско сирене и гледа телевизия в хола, а на друг не му е дадено правото да се оплаква - нищо, че е наврян в кухнята и се опитва да оцелява от трохите на останалото нахранено братство.
Това се нарича избирателна журналистика. А избирателната журналистика е манипулация.

Източник:http://www.webcafe.bg/webcafe/onya-deto-ne-go-triyat/id_691225442_arena

понеделник, 23 февруари 2015 г.

Блондинки / Blond women




Провалът на дрехите / The failure of clothes




Карнавалът в Бразилия / Carnival in Brazil

Откровенният изглед на карнавала в Бразилия.




Cameltoe




понеделник, 9 февруари 2015 г.

Гифове / Gif's

2015 Международна година на светлината.

Организацията на обединените нации обявява 2015 година за Международна година на светлината и светлинните технологии. На 20 декември 2013 г., по време на своята 68-ма сесия, Общото събрание на Организацията на обединените нации (ООН) провъзгласи 2015 г. за Международна година на светлината и светлинно-базирани технологии(IYL 2015).




вторник, 13 януари 2015 г.

Дали бъдещето ще изглежда така?


Дали бъдещето ще изглежда така?




Ден без панталони в метрото / The No Pants Subway Ride

  От 2002 по инициатива на движението "Improv Everywhere" в метрото се провежда акция наречена "The No Pants Subway Ride". Участниците в тази инициатива не трябва да се возят в метрото с поли или панталони. За първи път тази акция е проведена в метрото в Ню Йорк. Тази инициатива бързо става много популярна и се провежда в над 60-сет града.