понеделник, 9 февруари 2015 г.

2015 Международна година на светлината.

Организацията на обединените нации обявява 2015 година за Международна година на светлината и светлинните технологии. На 20 декември 2013 г., по време на своята 68-ма сесия, Общото събрание на Организацията на обединените нации (ООН) провъзгласи 2015 г. за Международна година на светлината и светлинно-базирани технологии(IYL 2015).








 Чрез обявяване на Международната година на светлината вниманието на световната общественост се фокусира върху темата за светлината в науката и нейните приложения. ООН е признала важността на светлинно-базираните технологии за насърчаване на устойчивото развитие чрез решения на глобалните предизвикателства в енергетиката, образованието, селското стопанство и здравеопазването. Светлината играе жизнено важна роля в нашето ежедневие през 21 век, като направи революция в медицината, лежи в основата на международната комуникация чрез интернет и е от съществено значение за културните, икономическите и политически връзки на глобалното общество.
 2015 година е естествен кандидат за Международна година на светлината, посветена на редица важни събития в историята на науката за светлината датиращи от преди 50, 100, 150, 200 години и дори по-далеч назад във времето.
 През 1815 г., на О. Френел публикува първия научен труд посветен на вълновата теория за светлината, а през 1865 г., Джеймс К. Максуел изгражда Общата теория на електромагнетизма и в частност доказва електромагнитната природа на светлината.
 През 1915 г., А. Айнщайн публикува Общата теория на относителността (ОТО) в която показа, че светлината е в центъра на структурата на пространството и времето, като предсказа изкривяването на светлината от гравитацията.
 През 1965 г., А.Пензиас и Р.Уилсън откриват космическото микровълново фоново лъчение - електромагнитното ехо от самото създаване на Вселената.
 Тези открития променили физиката дълбоко продължават да имат огромно влияние върху науката и технологиите. Вълновата теория на светлината, законите на електродинамиката, Общата теория на относителността и изследването на космическото микровълново фоново лъчение довеждат до развитието на лазерите, мобилните телефони, глобалната GPS сателитна система, безжичния интернет, радиоастрономията и отговори на основните въпроси свързани с произхода на Вселената.
 През 2015 година се отбелязват още 1000 години от пионерските творби по оптика на учения Ибн Ал-Хайтам, 400 години от изобретяването на първата соларна технология, захранваща прототип на слънчев двигател. Отбелязването на тези годишнини ще предостави ценни образователни и исторически перспективи.
 Ето няколко интересни неща за светлината

 Слънцето наистина е бяло ако се гледа в космоса на земята то изглежда жълто защото земната атмосфера пречупва слънчевите лъчи.

 Хората са биолуминесцентни организми благодарение на някой биохимични реакции, но блясъка е с около 1000 пъти по-слаб отколкото можем да видим с невъоръжено око.

 Слънчевата светлина може да проникне на дълбочина в океана до около 80 метра. Ако слезем до 2000 метра дълбочина, там можете да намерим биолуминесцентни риби, които примамва жертвите си с блестящото си тяло.
Svet-4.jpg
 Растенията са зелени, защото те отразяват зелена светлина и поглъща другите цветове за фотосинтезата. Ако поставите растението при зелена светлина, то най-вероятно ще умре.
Svet-6.jpg
 За 1 секунда слънцето излъчва достатъчно енергия, необходима на хората за милион години.
Svet-7.jpg
 Най-дълго светещата лампата в света е лампа която работи в една от пожарните команди в Калифорния. Тя свети непрекъснато от 1901.
Svet-9.jpg
 Двойна дъга се получава когато светлината се отразява два пъти във всяка капка вода, а цветовете в двоината дъга са огледални.
Svet-10.jpg
 Някои животни виждат светлината,която ние не можем да видим. Пчелите могат да видят ултравиолетова светлина, а гърмящи змии виждат инфрачервена светлина.
Svet-11.jpg
 Ниагарският водопад е първият електрически осветен водопад през 1879 г., а осветлението е еквивалент на 32 000 свещи. Днес подсветката на Ниагарския водопад еквивалент на 250 милиона свещи.
Svet-12.jpg
 Когато светлината преминава през различни материали, се забавя и се пречупва. Така лупа може да фокусира лъчите в една точка, и дървените клечки могат да се запалят.
Svet-14.jpg
 Очите на жабата са толкова чувствителни към светлина, че учени от Сингапур, ги използват, за да се разработят изключително точни детектори на фотони.
Svet-15.jpg
 Видимата светлина е само част от електромагнитния спектър на светлината. Ето защо LED крушки са икономични. За разлика от обикновените крушки, LED крушки излъчват само видима светлина.
Svet-16.jpg
 Светулки излъчват студена сияние чрез химична реакция със 100% ефективност. Учените работят върху симулирани светулки, за да се създадът по-ефективни светодиоди.

Svet-18.jpg
Ако Слънцето внезапно умре, никой на Земята не би забелязал това за още 8 минути 17 секунди. Това е времето за което светлинен лъч изминава растоянието от Слънцето до Земята. Но не се притеснявайте, слънцето има гориво за още 5 милиарда години.

Няма коментари:

Публикуване на коментар